گذشته


فیلم گذشته با اینکه اجازه داشتن تیزر و بیلبورد در سطح شهر ها را نداشته به دلیل بیحجابی بازیگر زن فیلم با این حال رکورد فروش را شکسته. این نشانگر سلیقه تماشاچی سینمای ایرانی است.
گذشته فیلم تلخی است تلخ تر از جدایی نادر از سیمین.
شاخص های ارزنده ان بها دادن به حرف های کودکان و برخورد های بزرگتر ها با کوچکتر ها در فیلم است. بچه بین ما ایرانی ها هرگز موجود جدی ای نبوده. وقتی بچه بزرگ میکنیم اصلا حواسمان به این نیست که ادم بزرگ های نسل اینده را تربیت میکنیم. چه  بسا که وقتی میخواهیم ندانم کاری ویا خطایی را توجیه کنم از جمله » اینکه بچه است . یا بچگی کرده و یا بچه بازی در نیار. عین بچه ها رفتار میکنی » استفاده می کنیم و جمله های تحقیر امیزی است که بین ما ایرانی ها رایج است. کتمان هم نمیشه کرد. بچه وسیله ای است که ما کمبود های خود را بوسیله او جبران میکنیم. انتظار داریم به ارزو های که ما داشته ایم برسد. همیشه با بچه های مردم مقایسه اش میکنیم. مشکلاتمان را بر اثر وجودش میدانیم و هر کار میکنیم یا نمیکینم منتش را سر بچه میگذاریم. اگر بچه بود فلان جور یا اگر بچه نداشتم بهمان جور زندگی میکردم. دوست داریم قهرمان شهید باشیم برای بچه ها.
نکته مثبت این فیلم این است که با بچه مثل یک موجود کامل و هوشمند رفتار میشود. بچه بدون لا پوشونی و بدون هیچ امتیازی باید واکنش رفتار هایش را ببیند و در مقابل رفتارش مسئول باشد. مثل یک انسان کامل .
به حرف بچه اهمییت داده میشود و جدی گرفته میشود. در نهایتی که یک بچه بد خلقی می کند با اب نبات و رشوه سعی در خوش اخلاق کردن بچه نمیکنند بلکه دنبال دلیل ناراحتی او به حرفش گوش میدهند وان را جدی میگیرند. چیزی که در خانواده های ایرانی رایج نیست. ما معمولا با چیزی سر بچه را گرم میکنیم یا با رشوه ای چیزی صورت مسئله را پاک میکنیم. با بچه مثل یک موجودی که نمیفهمد رفتار میکنیم. حال انکه باور داریم سگ وگربه هم حرف ادم را میفهمند. حس ادم را درک میکنند.
همین میشود که در اینده نسلی داریم اهل صورت مسئله پاک کردن. دنبال بهانه پیدا کردن و فرا فکنی برای رفع مسئولیت. اهل پارتی بازی و رشوه دادن.
اگر قرار است یک روز خوب بیاد ان را باید در رفتار با بچه ها ی امروز ساخت. اگر اینده جامعه ای قرار است بهتر باشد امروز باید بچه ها را مسئول بار اورد.
________
قسمت دوم برداشتم در این فیلم بر میگردد به رابطه ها . ادم هایی که تکلیف رابطه قبلی را روشن نکرده رابطه جدیدی را شروع میکنند هم خودشان را به دردسر میاندازند و هم اطرافیان را دچار مشکل میکنند.گاهی حتی مشکل های جدی بوجود میاید مثل زن سمیر که خودکشی میکند و به کما میرود . سمیر مرد فیلم قبل از اینکه تکلیف رابطه اش را با همسرش روشن کند وارد رابطه عاطفی جدیدی میشود . که داستان فیلم بر اساس ان میگردد.
یادمان باشد قبل از اینکه وارد رابطه جدیدی بشویم تکلیف ادم قبلی رابطه را با خودش روشن کنیم.ادم ها در عین حال خیلی ضربه پذیر تر از انچه ما فکر میکنیم هستند خیلی نزدیک به اسیب . خیلی ظریف
کاری که ادم ها کمتر شجاعت انجام ان را دارند روشن کردن تکلیفشان با ادم رابطه شان است. . عادت داریم ادم ها را بلا تکلیف به امید یک روز بازگشت رها کنیم.نمیدانم این عادت شرقی ها ست یا عادت تمامی نوع بشر. این میشود که ادم هایی همیشه بین رابطه ها سرگردانند.

Advertisements

یک دیدگاه برای ”گذشته

    • اینها را هم من نگفتم چون خارج که زندگی نکردم که بگم. اصغر فرهادی تو فیلم
      گفته . من هم دیدم . زیر داستان اصلی فیلم پیام های اینجوری داشت. به نظرم رسید و نوشتم.
      اصلا هم وطن فروشی نیست .واقعا اگر به نظرت میرسد بنویس شیرین. ننوشتنش به نظر من کوتاهی است.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.