وای حالا چی بپوشم.


مسلما لباس و ظاهر ادم ها خیلی مهمه. این را بار ها نوشتم. حتی برای ریس جمهور مملکت!
دوباره فصل گرما شد وملت یادشون رفت که زیر اون پالتوی تابستونی و روسری و زیرش شلوار و بلوز و لباسهای زیر به زنها چه میگذرد. اقایون شمال رفتین ماه مرداد. همون موقع ها که بدنتون از عرق و رطوبت نچ میشه و باید مرتب برای حفظ ارامش دوش بگیرید. زیر مانتو های زنانه از وسط اردیبهشت تا اواسط مهر مرداد ماه است. برای همینه از تابستان بدم میاد.
در سال 1945 که منشور سازمان ملل نوشته شده وتوسط 122 کشور در جهان تایید و امضا شده. یکی از حقوق انسانها ازادی در نوع لباس پوشیدن در نظر گرفته شده.
منظورم به حجاب اجباری یا اختیاریش نیست . به هرحال هر انسانی حق دارد لباسش را انتخاب کند.
چیزی که میخواهم مطرح کنم نوع قضاوت مردم است. به خصوص نوع قضاوت در مورد زنها. قضاوتی که زنها و مردها در مورد لباس پوشیدن زنها به خودشون اجازه میدهند که انجام دهند.
لباس باید خوش منظر خوش فرم و دلنواز باشد. انسان حق دارد زیبا باشد . وخوب به نظر برسد. این به منزله بازار عرضه وتقاضا نیست. این به منزله کالا بودن زن نیست. پس با این حساب مردی که خوب لباس می پوشد هم خودش را کالا کرده. !
شاید لباسهای تنگ وچسبان در تن ما همانقدر زشت باشد که چادر های خاک گرفته مشگی . با ان حاشیه پایینی الوده شان به گرد وغبار خیابان.
اما در هرصورت باید به انتخاب دیگران احترام گذاشت. به جای مسخره کردن ادم ها باید فکر کرد شاید ظاهر من هم همان اندازه به نظر عده ای مسخره باشد.
اینکه هنر مندان ما دست به کشیدن کاریکاتور سکسی زنها با برجسته کردن بیشتر اندام های چشمگیر زنانه در مانتو روسری دست به تمسخر اجبار نیمی از جامعه بزنند. هنر نیست. برادر خوب تو هم میخواستی پرنو بکشی و کشیدی بعد رنگش را عوض کردی شده لباس. دیگه من که این کاره ام. شما دست از پرنو کشیدن برداری بهتر است. این بیماری از دل توست. نه از پوشش دیگران.
بحث نقاشی پرنو با فیگور که سالهاست به نظر عوام یکی میایند واقعا جداست. هدفش هم جداست. صحبت کردن درباره اش هم طولانیست از حوصله اینجا خارج است.

Advertisements

یک دیدگاه برای ”وای حالا چی بپوشم.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.