نشانه های یک رابطه بیمار.


در ادامه پست پر اشتباه قبلی …..
خوب تخصص من روانشناسی نیست. اشتباه هم میکنم. عقیده های خودم ظاهرا نادرست بود
یکی سهیل چپ دست دوست روانشناسم گفت: این که نشانه های یک رابطه بیمار را بخواهی دسته بندی کنی اشتباه است. من مطلب را از یک وبلاگ دیگه خوانده بودم و تقریبا منتقل کرده بود. چون نشانه های یک رابطه بیمار بی شمار است وقابل فهرست بندی نیست.
یک رابطه وقتی بیمار است که به شما حس خوبی نمیدهد و معمولا هم دوسر رابطه حس خوب ندارند. این جور روابط با توجه به این اینکه بحث ما در باره روابط خارج از چهار چوب ازدواج است ترمیم کردن و شفا دادنش شان لازم نیست.
رابطه معمولا به احساسات دو طرف مربوط میشود و وقتی یک نفر ناراضی است حتما نفر دوم هم همین حس را دارد.
هرچی شما حس میکنی طرف دیگر هم همین حس را دارد. یا در همین حدود.
یک رابطه غلط رابطه ای است که با خوش بینی شروع میشود ولی معمولا به خاطر موقعیت ادم های ان شکل گرفتنش با مشکلات مواجه میشود وادامه ان در طولانی مدت غیر ممکن است.
مثل رابطه هایی که اختلاف سن بین افراد ان زیاد است.
موقعیت و سطح فرهنگ تفاوت زیادی دارد. مثلا ادم های مذهبی با ادم های لاییک
اختلاف طبقاتی قابل توجه از نظر مالی طرز زندگی.
_____
همه میدانیم که عبور از چراغ قرمز کار درستی نیست خلاف مقرارات راهنمایی و رانندگی است. برای اینکه مردم به ان متعهد شوند یک ضمانت اجرایی لازم دارد. و ضمانت اجرایی خلاف های رانندگی جریمه است.
در روابط انسانی این ضمانت اجرایی عشق است. اگر عشق باشد همه چیز خوب پیش میرود. نه خیانتی صورت میگیرد و نه خشونتی اعمال میشود و رابطه محکم باقی میماند.
در جامعه این ضمانت اجرای ازدواج نامیده میشود به هر حال هر عشقی همیشه مثل روزهای اول باقی نمیماند. واز حرارت و شدت ان کم کم کاسته میشود گاهی اصلا به دشمنی هم تبدیل میشود.ان زمان است که قرداد ازدواج ضمانت یک رابطه است.
برای ما ایرانی ها جدا از فرداد ازدواج یک ضمانت اجرایی مضاعف هم وجود دارد به نام مهریه.
این ها موانعی است که انسان را مجبور میکند در دراز مدت قوانین راه رسم جامعه را پذیرا باشد.
دوست من یک توصیه دیگر هم داشت. تا عاشق نشده اید ازدواج نکنید.
و کن اضافه میکنم بدون دوست داشتن و عشق در هیچ رابطه ای هم باقی نمانید. انسان به عشق زنده است.

همین جا بحث را در باره نشانه های یک رابطه بیمار تمام میکنم.
و در باره علت های ماندن خانم ها در روابط بیمار بحث را با یاری شما ادامه میدهم . در عین حال خیلی از اقایان هم دچار این گرفتاری هستند و روابط بیماری را ادامه میدهند واز ان ازار می بینند.

Advertisements

یک دیدگاه برای ”نشانه های یک رابطه بیمار.

 1. نازلی عزیز، همیشه از خواندن نوشته های روان و صمیمی ات لذت می برم، و اغلب در سکوت آنها را مرور میکنم.
  اینبار اگر اجازه دهی میخواستم دیدگاه خودم را بنویسم در باره رابطه ها.
  رابطه به معنای همسر بودن حالا در قالب مراسم سنتی ازدواج و یا روابط آزاد غربی، همردیف معنای خانواده است!احساس و عشق البته زیبنده رابطه بین زن و مرد است اما عشق و احساس بسیار شکننده است و اگر سنگ زیرین رابطه بین و زن و مرد از جنس حس خوب و یا عشق باشدستون این رابطه بسیار سست خواهد بود! و با اندک نا ملایماتی فرو خواهد ریخت!
  به نظر من روابطی که با عشق ظاهری آغاز می شود، روابطی کم دوام و بسیار زودگذر خواهد بود! چراکه بعد از مدت کوتاهی ظواهر فریبنده و عشق بر انگیز رنگ میبازد و جای خود را به حقایقی گاه زمخت که خود را پشت سر زیور شیشه ایی عشق پنهان کرده بود می دهد و در آن زمان عشق جای خود را به نفرت میدهد!
  به نظر من آغاز کننده یک رابطه شناخت و درک عمیق از خصوصیات بد و خوب دو طرف باید باشد تاکید بر اشتراکات و توافق بر اختلافها! و ضمانت اجراییش احساس تعهد عمیق بین طرفین باشد زیرا که عشق همچون شعله آتش در حال نوسان است گاهی بالا میگیرد و گاهی پایین میگیرد و این احساس تعهد طرفین است که باید کاستی ها را پر کند.
  ار ضمن نازلی عزیز من هم روانشناس و یا پزشک نیستم، آنچه گفتم از تجربه خودم و از احساس خودم بود، امیدوارم دلخور کننده نباشد!
  ارادتمند حمید

  • ممنون از کامنت قشنگت.
   حمید جان یک مسایلی واقعی هستند و یک مسایلی حقیقت .
   شرایط جامعه ما مساعد عشق اگر نیست. عشق را نباید زیر سوال برد.
   اگر تو جامعه ما به علت محدود بودن روابط و عدم شناخت زن ومرد و غلبه نیاز های انسانی . مادیات به ادم ها عشق رنگ باخته .گناه از عشق نیست. اما در کل حرف شما درسته. شناخت ودرک عمیق اگر بی عشق حاصل شد انگاه .
   عشق ان تب زود گذر نیست. ان علاقه ای ایست که انسان ها را در کنار هم میچسباند.
   عشق در واقع چسب ذرات هستی است.
   وقبول کن که زندگی بی عشق بی اون حس خوب یک کمبودی داره که ادم ها در یک برهه دنبال رفع ان کمبود میروند.
   ممنونم حمید از توجه ات

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.