انتظار های غیر معقول از زن.


غیر ممکن است چند نمونه در دوست اشنا وفامیل ندیده باشید مردانی که در خارج از کشور زندگی میکنند و برای ازدواج به ایران میایند. در جواب سوال هم میگویند هیچ زنی زن ایرانی نمیشود. در نهایت مادرشان دست به کار میشود دختری برایشان پیدا میکند و مثلا در مدت یک ماه ازدواج میکنند و باقی ماجرا…..

خوب اون مرد اسکول نیست که برای تصمیم مهمی مثل ازدواج چشم بسته به حرفهای اطرافیان و انتخاب مادرش بسنده کند. دلایلی برای خودش دارد که هر زن ایرانی ای زن ایده ال است. !! البته  که نیست. این همه زن ایده ال چرا قربانی ازدواج های نا موفق میشوند وامار طلاق در ایران مثل قیمت دلار پیوسته رو به افزایش است.

از صبح که بیدار میشوی در باب تکریم مادر و حجاب  وزن میشنوی.  بیل بورد توی خیابان. در دیوار اتوبان. توی مدرسه .کتابهای درسی،  که مادر موجود فدا کاریست.  بهشت زیر پای مادران است.

اما  در رسانه ملی مادر عبارت است موجوی بیچاره که معمولا سختی میکشد و تا چند سال پیش وسط حیاط داشت تو تشت رخت میشست. حالا کنار سماور مینشیند و ذکر میگوید. مادر که  الگوی او حضرت فاطمه است. پیچیده شده در هاله ای روحانی.  نجیب سر به زیر سر نماز. معمولا خیر وصلاح را میخواهد اما اشتباه.  در حال دست و پنجه نرم کردن با مشکلات ریز ودرشت. و بیشتر گریان ونالان با پا درد وبیماری لاعلاج.  یک موجود بی چاره منفعل  و مظلوم  بسیار فداکار . بسیار ازخود گذشته . وهرچه این صفات در مادری بیشتر باشد  .او مادر بهتری است.

این کلیشه ای است که برای زن ساخته اند. زن باید اینگونه باشد که محترم بوده  و ارزش داشته باشد.تعالیمی که سی سال است به شکل مستمر و روزانه به لایه لایه جامعه  القا میشود.

از طرف دیگر اما….. شما بهتر میدانید.   در همین جامعه  از  لمپن هایی که کنار خیابان به نام گشت ارشاد  اندازه تقوای زنان را محک میزنند تا مجلسی که قانون های مردانه برای  قا نونی کردن خیانت (تعدد زوجات ) تصویب میکند تا قوانین ارث …..  غیره. مشغول  توهین کردن وتحقیر کردن همین  مادران هستند.

این تضادی است که وقتی دختر به دنیا میای دراین سرزمین با ان روبه رو میشوی.

کلیشه از زنان قهرمان میخواهد .

زنانی که مادر شهید هستند و گریه نمیکنند خوشحالند فرزنداشنان مرده. !! (تبلیغات  دهه شصت )زنانی که در مقابل فقر  وخشونت و  خیانت شوهر  توهین جامعه    خم به ابرو نمیاورند.(فیلم های سینمایی) زنانی که نیمی خدا گونه ونیمی دیوانه هستند.  ( سریال های صدا وسیما) این تبلیغات همانطور که دختر های ما را توسر خور بار میاورد .

به همان نسبت توقع پسر هایمان را از زن بالا میبرد.

زن اگر شبیه انسان بود .صفتهای انسانی داشت.  خواسته های انسانی داشت.حقوق انسانی مطالبه کرد. زن خوبی نیست.

از ان طرف دیگر تنها خصیصه ای   که مختص وجود انسان  و به شکل خاص مخصوص زن  است  که در انسان به ودیعه گذاشته شده ؛ عشق ، نیز مصادره میشود.  صحبت از عشق  که میرود عشق واقعی مطرح میشود  که مختص ائمه اطهار و پیامبر  و خداست.

در این گیر دار عشق مختص امام حسین میشود و حضرت علی.

اگر مردی  عاشق زنی شد معمولا یا کور است ونمیفهمد یا گرفتار شهوت است.  زن هم که جز خدا و پیغمبر و حضرت زهرا اجازه ندارد عاشق شود . این زن خوب است که به عنوان الگوی مناسب جلو چشم ماست.

وبعد….. دومین کلمه که همراه زن معنی میگیرد. فاحشه است.

فاحشه کلمه ایست که بیشتر از ان که یک شغل باشد یک مقیا س است. زن یا ان کلیشه را پیروی میکند وخوب است ویا فاحشه هستند  یک مدت در فضای مجازی مد شده بود که در باره فاحشه  نت مینوشتند. فاحشه  زنی نیست که اینطو ر فاحشه کسی است که انطور.

زنهای ما این حس را دارند( رفتار های جامعه با انها این حس را بوجود اورده) که اگر مو لای درزشان برود تمام شد فاحشه شده اند. این موی در ز رفتن هم شامل خیلی مسایل میشوداز بحث حجاب تا  حرف حساب. و به شکل وسواس در روح و روان زنان ما ریشه میدواند.

فاحشگی در فرهنگ ما پست ترین ونابخشودنی ترین گناه تاریخ است.

قتل جنایت دزدی  به اندازه فاحشگی زشت  نیست.

همه زنها ترس از فاحشه نامیده شدن دارند.و این  ترس  به جایی می رسد که رفتار های طبیعی خود را  انکار میکنند مبادا  قضاوت دیگران  در موردشان زشت باشد. طبعا  مرد ها هم تحت همین القا ات  قرار میگیرند.  و توقعشان از زن بالا میرود.انها همسر اسطوره و قهرمان میخواهند.

اقایانی که  فرصتی حاصل میشود وبرای تحصیل یا کار یا مهاجرت به سر زمین های دیگر میروند. جایی که فرهنگشان  «یا عفت یا فاحشگی » را مثل دو شمشیر اویخته برای کنترل زنها و حقیر جلوه دادنشان  علم  نکرده به زنها به چشم انسان نگاه میشود .

از زنها مثل انسانها توقع میشود. نه بیشتر از ظرفیتشان.   زنها مثل انسانها تربیت می شوند نباید فرشته باشند.  قانون از انها  به شکل طبیعی حمایت میکند. و خلاصه زنها  درامد مکفی برای زندگی کردن در ازای کارشان را دارند.   رفتار هایشان فرق میکند …  و از همه مهمتر  رفتار هایشان فرق میکند. یعنی  برای خودشان حق قائل هستند .قرار نیست قهرمان باشند.اجازه نمیدهند کسی امور زندگیشان را در دست بگیرد برایشان تصمیم بگیرد. . برای مرد ها حق دوبل قائل نیستند.  یعنی با فرهنگ ما زن بد هستند. فاحشه.

اینجاست که مرد ایرانی می برد. کم میاورد و ترجیح میدهد که به کشورش برگردد . زن  ایرانی بستاند.  از ایران  هم زن ایرانی بستاند. حتی نه از زنهای ایرانی که دربلاد کفر زندگی میکنند و به حقوقشان واقفند وخراب هستند.

واینگونه میشود ..که توقع  همه ما از زن  بالا میرود. یعنی زن خوب  زنی باید باشد که  مثل اشپز هیلتون نیویورک اشپزی بلد باشد. مثل راننده تاکسی رانندگی کند  مثل مادرشان  عفیف و فداکار و سر به زیر حرف شنو  باشد. مثل خانه دار های هتل کنتینانتال  پاریس خانه داری بلد باشد.  و مثل عمه زینب ترشی ومربا  بپزد. مثل هالیودی ها لباس بپوشد هیکلش مثل باربی باشد. در خیابان خانم در رختخواب  ج… باشد.

ونه تنها دختر های امروز جامعه ما بلکه  زنهای  سر به زیر دوران صفویه  نیز  قادر به  جوابگویی این همه توقع نیستند.  در مقابل مردانی که  حتی  اتو کردن لباس روزانه خود را مصداق زن ذلیلی میپنداند.

در نهایت اینکه نسلی که تحت تعالیم برنامه خانواده شب های پنجشنبه اقای قرائتی  به همسر داری توصیه شده.  باید ونباید هایش را امور تربیتی تعیین کرده. مرتب به دستور های دینی توصیه شده.  نمازش در نماز خانه اجباری بوده. وبا تضاد شدید بین رفتاری که جامعه  و سنت از او میخواهد و انچه در خانواده اش مرسوم است سرگردان بوده  بالاترین امار طلاق  جهان را  رکورد میزند.

Advertisements