در ادامه پست کایتی که بلوز دامن پوشیده بود. خودشو هواپیمای قند هار معرفی کرده بود


حقیقت اینه که درسته دیر وقت بود من مطلب را نخوانده بودم. باید یک مترجم مسلط بخونه. برام ترجمه کنه یا حوصله کنم بخونمش. به عکس های کوچک دقت کنید. نوار چسب ها را هم ببینید. و دلیل پوشاندن هواپیما واندازه های ان.
این هواپیما که امریکا قند هار مینامدش سالم به زمین ننشسته. انجور که ادعا میکنند.
یعنی بی خود  دل خوش نکنیم به ان تکنولوژی که نداریم.

در نهایت دوهفته پیش این هواپیما در شرق افغانستان ناپدید شده. این تنها حرفی است که دولت امریکا زده.

اگر شک میکنیم به گفته های صدا وسیما و دولت وسپاه وغیره مشکل ما نیست مشکل عدم اعتمادی است که بین این ارگانها و مردم فاصله ایجاد کرده. درد این است.
بدیهی است که ایران این ماجرا را بزرگتر از انچه هست و امریکا سر دستی تر از انچه هست عنوان می کنند.
نکته ای که اینجا به ضرر ملت تمام میشود اعتماد به توانایی ها وباور های کاذبیست که مغرورمان میکند.
شاید نزدیک ده مطلب در باره این داستان با دقت خواندم. اخرینش نوشته بابک داد بود که احتمال میداد این هواپیما هنوز جاسوسی میکند. موضوع پیچیده تر از این حرفهاست. متشکرم به خاطر کامنت مودبانه تان که من را متوجه کردید.
موضوع اینجاست که در نظر بگیریم کلا ما ایرانی ها خالی بندیم هزاران امکان وجود دارد. حتی امکان اینکه این *جنازه *را قاچاقچی ها برای فروش از افغانستان خر کش کرده باشند و اورده باشند.وگروهی هم برای  سامان دهی یک فیلم تازه ان را  رونمایی کرده باشند.

هیچ هواپیمایی سالم سرنگون نمی شود.
پس اگر هواپیما سر نگون شده سالم نیست.
حتی احتمال اینکه گروهی برای خود شیرینی وجایزه و این چرت و پرت ها به حساب ارتش سایبری سپاه بگذارند هم می رود وبه باور نزدیک تر است
چرا که میدانیم بوجه تحقیقانی و علمی کلا در ایران کاربری اقتصادی دارد. و صرف معامله زمین و کار بی زینس میشود نه تحقیقات.
اگر باور کنیم. توانایی هک سیستم کنترل از راه دور هواپیما های بدون سر نشین امریکایی را داریم. و حال اینکه اصلا چنین توانایی وجود نداشته باشد. و روی ان حساب بشود این خطر افرین است.
این مدل هواپیما چند بار دیگر هم سابقه هک شدن داشته. واین نمایش  تا همین جا به ضرر ماست . زیرا  که برنامه ریز های انها قطعا در رفع این اشکال تلاش می کنند. ای کاش بروز نداده بودیم.
ادم خنده اش میگیرد وقتی کسانی که حتی کار کردن با گوشی تلفن همراهشان را درست بلد نیستند ودنبال یاد گرفتنش هم نمی روند ادعا کنند دست یابی به چنین تکنولوژی پیدا کرده اند. و قادر به استفاده از ان هستند . امکانانی را بیان کنند که نداریم و ارتش به ان تکیه کند.
این داستان یک جاش درست نیست. نمی دانم کجاش بزودی معلوم می شود.
درضمن این ان هواپیمایی نیست که رهبر طالبان را میلمتری در صحرا هدف قرار داد . ان هواپیما برای کنترلش یک تیم 180 نفره لازم است. به اعتراف خود سازنده ان. بعد چطور در یک کشور در بسته  بدون بوجه بتوان همچین کاری کرد. ما پژو میسازیم مدل سال 1979 منفجر میشود. ارتش و سپاه هم که دنبال پیدا کردن راهی برای دست یابی به بازار و تجارت  هستند و بیشتر به یک بنگاه اقتصادی مانند کارتل استان قدس رضوی شبیه شده اند تا یک ارتش یک کشور که با جهان می خواهد مقابله کند.
سواد سایبری ایرانی ها خوب است و اینکه تغییر  مسیر دادن هواپیما جاسوسی کار روسیه  باشد  از نظر من  باورش مشکل است. سواد سابیری وخلاقیت ایرانی ها خوب است اما بوجه تحقیقات و امکان رشد وازمایش وتحقیقات ندارند. وگرنه این تکنولوژی برایشان قابل دسترس است.

اینکه توانایی های خود را بیشتر از انچه هست نشان جهانیان ومردم وطنمان بدهیم  ما را به سقوط میکشاند. بلوف اینجا کار ساز نیست.

ای کاش سکوت کنیم و خود را کمتر از انچه هستیم نشان بدهیم تا حد اقل با دست کم گرفتنمان نقشه های کوچکتری برایمان بکشند  که که اسیب کمتری داشته باشد.

Advertisements

یک دیدگاه برای ”در ادامه پست کایتی که بلوز دامن پوشیده بود. خودشو هواپیمای قند هار معرفی کرده بود

  1. ان چیزیکه صحیح بودن این ادعا را از اول نشان می داد نه ادعای سپاه که سکوت و تایید ضمنی امریکاییها بود.پس بحثی در صحت این ادعا وجود نداره.البته مشخصه که این تنها یک نمایشه و قدرت ایران را نشان نمیده مکنه ضرب شستی از طرف روسها به امریکا باشد که به این صورت نشان دادند.

    • اصلا قبول ندارم کار روسها باشه. ترجیح میدم همون کایت با بلوز دامن بهمون غالب مرده باشن ولی روسها پاشون وسط نباشه. حتی ترجیح میدم دوشنبه و چهارشنبه با بز کایت را تا مرز کشیده باشن یک میلیون پول گرفته باشند ولی روسها دستشون تو کار نباشه.

  2. سلام. متشکر از پاسخ شما به کامنت قبلی.
    با اين گفته شما که نبايد توان کشور را بيش از آنچه که واقعن هست نشان داد موافق هستم. چراکه نوعی سرپوش گذاشتن بر روی واقعيت است و از طرفی يادآور رجزخوانی‌ نظام‌هایی همچون نظام پيشين عراق و ليبی است.
    فکر می‌کنم کمی از سروصداهایی که طرف ايرانی برپا کرد با هدف کاهش فشار تبليغاتی اخير درباره جنگ بود. معمولن در چنين مواردی شاخ و شانه کشيدن‌ها بيشتر می‌شود.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.